شانزدهم شهریور

ـ نامه امام خمینی به آقای عطاءاللَّه اشرفی اصفهانی؛ تحمل مشکلات (1352)

ـ سخنرانی در جمع نمایندگان مردم گرگان؛ تحول روحی ملت (1358)

ـ پیام عفو عمومی در کردستان (1358)

ـ حکم انتصاب آقای محمدحسن امراللهی به سمت حاکم دادگاه های صنفی تهران و قم (1358)

کد : 3958 | تاریخ : 16 شهریور 1399

ـ نامه امام خمینی به آقای عطاءاللَّه اشرفی اصفهانی؛ تحمل مشکلات (1352)

«خدمت جناب مستطاب عمادالاعلام و حجت‌الاسلام آقای حاج آقا عطاءاللَّه- دامت افاضاته‏

مرقوم شریف که حاکی از سلامت مزاج شریف و حاوی تفقد از این جانب بود، واصل و موجب تشکر گردید. سلامت و توفیق جنابعالی را از خداوند تعالی خواستار است. از وضع محل اظهار نگرانی فرمودید. این طور مطالب اختصاص به محلی دون محلی ندارد، و چاره جز تحمل نیست. امید است ان شاءاللَّه تعالی خداوند به جنابعالی اجر صابران را عنایت فرماید. از جنابعالی امید دعای خیر دارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.» (صحیفه امام، ج‏2، ص: 512)

 

ـ سخنرانی در جمع نمایندگان مردم گرگان؛ تحول روحی ملت (1358)

«من هر چه را فراموش کنم، این عواطف را فراموش نمی‏کنم. این عواطف، این جوانهایی که از راههای دور با پای پیاده آمده‏اند اینجا، و با من ملاقات می‏کنند.

کاش من هم می‏توانستم پیاده بیایم پیش شما بازدید کنم. لکن من دعاگوی شما هستم و خدمتگزار شما و ملت ایران. و از خدای تبارک و تعالی سعادت همه شما را می‏خواهم.

و آن چیزی که برای من اعجاب‏آور است آن قضیه شکست طاغوت نیست؛ آن قضیه شکست شیطان است و تحول شما جوانها به یک انسانهای متعهد. در این نهضت آن چیزی که خیلی برای من مطرح است، تحولی است که پیدا شد در ملت ما. در عرض یکی دو سال، یک تحولات روحی، یک تحولات فکری پیدا شد که این تحولات روحی و فکری مایه امیدواری است. و ان شاء اللَّه با همین تحول باقی باشید؛ و با همین تحول به پیش بروید؛ و با همین تحول، ایران را بسازید و جمهوری اسلامی را با محتوای آن- که پیاده شدن تمام احکام اسلام است، ان شاءاللَّه...

اگر بخواهید که اسلام تحقق پیدا بکند، همه آثار شرک و کفر از این مملکت از بین برود، باید این وحدت کلمه و این نهضت را حفظ کنید. و مهم این است که این تحولی که خدای تبارک و تعالی به قدرت تامّه خودش در شما ایجاد کرده است، قدرش را بدانید و حفظش کنید.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 443)

 

ـ پیام عفو عمومی در کردستان (1358)

«غائله کردستان، به دست مشتی از خدا بیخبر مزدور که از اسلحه اجنبی برخوردار و از پشت مرزها الهام می‏گرفت، با قیام دلاورانه قوای انتظامی و پاسداران انقلاب درهم پیچید؛ و سرکردگان مفسد و وابسته به اجانب در گریزگاهها پنهان، و جوانان فریب‏خورده‏ای را به جای گذاشتند. ما به طوری که کراراً اعلام کردیم، بجز سران جنایتکار و آنان که در خیانت و جنایت با آنان شریک بودند، از دیگر جناحها، حتی گول‏خوردگانی که در حزب دمکرات وارد شده‏اند، در صورتی که سلاحهای خود را به مقامات انتظامی بسپارند، با برادری رفتار و عفو عمومی نمودیم. این اصل عمومی شامل قشرها و برادران کردستانی است. همه از پناهگاهها بیرون بیایند و به برادران خود ملحق شوند، و به زندگی عادی خود ادامه دهند. دولت جمهوری اسلامی در رفع گرفتاریهای آنان و ترمیم خرابیها و سازندگی عقب‏ماندگیها کوشا خواهد بود.

برادران کُرد من، به تبلیغات وابستگان «حزب دمکرات» اعتنا نکنید؛ و در شهرها به حال عادی خود برگردید و هیچ ترسی نه از ناحیه دولت و نه از ناحیه خرابکاران به دل راه ندهید، که دولت دوستدار شما و خرابکاران قدرت را از دست داده و مدفون شده و خواهند شد.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 445 ـ 446)

 

ـ حکم انتصاب آقای محمدحسن امراللهی به سمت حاکم دادگاه‌های صنفی تهران و قم (1358)

«جناب مستطاب ثقة‌الاسلام آقای حاج شیخ محمدحسن امر اللهی- دامت افاضاته‏

بدین وسیله جنابعالی به سمت قاضی شرع در دادگاه‌های صنفی شهر تهران و شهرستان قم منصوب می‏شوید که به مراجعات و شکایات اصناف محترم که در دادگاههای مزبور مطرح می‏شود رسیدگی نموده و حکم شرعی امور را صادر و اجرا نمایید. از خدای تعالی موفقیت جنابعالی را خواستارم.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 447)

انتهای پیام /*