نهم مرداد

ـ پیام امام خمینی به ملت ایران؛ شرکت در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی و ویژگی های نمایندگان (1358)

ـ نامه تشکر به اهالی قریه فردو؛ دعوت از امام برای سفر به فردو (1358)

ـ حکم انتصاب آقای سید عبدالحسین دستغیب به سمت امام جمعه شیراز (1358)

ـ حکم به دادستان کل کشور؛ تفکیک اختیارات شورای عالی قضایی و دادستانی انقلاب (1361)

کد : 3869 | تاریخ : 09 مرداد 1399

ـ پیام امام خمینی به ملت ایران؛ شرکت در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی و ویژگی‌های نمایندگان (1358)

«در آستانه انتخابات خبرگان برای بررسی پیشنویس قانون اساسی جمهوری اسلامی، لازم است با ملت شریف و مبارز، مطالبی را در میان گذارم:

1- ... حکومت عدل اسلامی برقرار و احکام مترقی اسلام اجرا شود، و از این جهت، جمهوری صد در صد اسلامی است و قانون اساسی آن باید به هیچ وجه مخالف با احکام اسلام نباشد...

2- خبرگانی که برای رسیدگی به قانون اساسی جمهوری اسلامی انتخاب می‏شوند، باید آشنا به مسائل اسلام و خبره در آن باشند و نیز معتقد به اسلام و متعهد و امین و ملی و مورد اعتماد و بی‏گرایش به چپ و راست و پرهیزکار باشند...

4- من ارباب جراید و رسانه‏ها و گویندگان را نصیحت می‏کنم که دست از این شایعه افکنی‌ها بردارند و مسائل بیهوده و مطالب دروغ را برای زیاد شدن تیراژ پخش نکنند که اگر احساس توطئه و افساد شود؛ ملت با آنها به طوری دیگر عمل می‏کنند. از آزادی سوء استفاده نکنید؛ و مسیر ملت را رها ننمایید، و از بزرگ نمایش دادن وقایع کوچک بپرهیزید؛ که صلاح ملک و ملت در آن است.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 254)

ـ نامه تشکر به اهالی قریه فردو؛ دعوت از امام برای سفر به فردو (1358)

«اهالی محترم قریه فردو- ایّدهم اللَّه تعالی‏

طومار آقایان محترم در مورد دعوت این جانب واصل، و موجب تشکر گردید. و از اینکه به خاطر مشاغل و گرفتاریهایی که دارم نمی‏توانم دعوت آقایان را بپذیرم معذرت می‏خواهم. امید است ان شاء اللَّه تعالی در موقع مقتضی بتوانم نزد آقایان بیایم. از خدای تعالی موفقیت همگان را در راه انجام وظایف الهی خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 256)

 

ـ حکم انتصاب آقای سید عبدالحسین دستغیب به سمت امام جمعه شیراز (1358)

«بسمه تعالی‏

خدمت حضرت مستطاب حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج سید عبدالحسین دستغیب- دامت برکاته‏

مرقوم محترم که حاکی از صحت مزاج شریف بود واصل گردید. طوماری هم از اهالی محترم شیراز [به‏] وسیله حامل نامه رسید که خواستار شده بودند جنابعالی دعوت آقایان را جهت اقامه نماز جمعه بپذیرید. و بدین ترتیب مناسب است جنابعالی اقدام فرموده و نماز جمعه را در شیراز بخوانید. از خدای تعالی ادامه توفیقات و سلامتی آن جناب را خواستارم.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 257)

 

ـ حکم به دادستان کل کشور؛ تفکیک اختیارات شورای عالی قضایی و دادستانی انقلاب (1361)

«دادستان کل انقلاب اسلامی کشور

جنابعالی موظفید فقط در محدوده اختیاراتی که در تاریخ 9/ 6/ 60 از طرف شورای عالی قضایی به شما داده شده است عمل نمایید. ضمناً به کلیه دادسراهای انقلاب در سطح کشور بخشنامه نمایید که به هیچ وجه در خارج از اموری که در صلاحیت دادسراها و دادگاههای انقلاب می‏باشد دخالت نکنند، و بخشنامه‏های قانونی شورای عالی قضایی را دقیقاً عمل کنند. و شما نیز به هر مسئله‏ای که از طریق شورای عالی به شما ارجاع می‏شود سریعاً رسیدگی و جواب قانع کننده‏ای به شورا بدهید. ضمناً شما در مقابل شورای عالی قضایی مسئول می‏باشید. و شورای عالی قضایی، بخشنامه‏های مربوط به دادگاهها و دادسراهای انقلاب و کلیه امور مربوط به ضد انقلاب اعم از زندانها و شکایات از دادسراها و دادگاهها را از طریق شما انجام خواهند داد.[1] (صحیفه امام، ج‏16، ص: 397)[1] - آقای سید حسین موسوی تبریزی، دادستان کل انقلاب اسلامی وقت، درباره چگونگی صدور این حکم و حکم مورخ 5/ 5/ 1361، در فاصله‏ای اندک و علت صدور آن می‏نویسد:« این دو دستخط مبارک حضرت امام- سلام اللَّه تعالی علیه- در تاریخ 5/ 5/ 61 و 9/ 5/ 61 مربوط می‏شود به اختلافی که میان بنده و شورای عالی قضایی آن وقت در رابطه با تفکیک مسئولیتهای قضایی پیش آمده بود. حکم شورای عالی قضایی به صورتی که مشاهده می‏شود، در موقع بسیار حساس- که منافقین کاملًا ایجاد رعب و وحشت کرده بودند- صادر، و پس از حدود ده ماه، احساس امنیت که کردند، خواستند مسئولیتهای حقیر را محدود و در واقع دادستانی کل انقلاب را محدود سازند، ولی با مخالفت حضرت امام مواجه شد و دستخط مبارک 5/ 5/ 61 را نوشتند. سپس بعضی از اعضای شورا خدمت ایشان رسیدند، به اعتقاد اینکه ایشان را قانع کنند که از نوشته خود برگردند، لیکن امام امت، دستخط 9/ 5/ 61 را که محکمتر و با اختیارات بیشتر است نوشتند که متأسفانه با چه برخوردهایی از طرف بعضیها مواجه شدند، خدا می‏داند. و اللَّه علی ما عملوا خبیرٌ و بصیرٌ. و الی اللَّه الامور و إلیه المُشتکی»

انتهای پیام /*